Висипи в новонароджених

Висипи в новонароджених

Висип локалізується на обличчі, голові, в ротовій і носовій порожнинах, а також будь-якій ділянці тіла. Під час розчісування виникають садна та ерозії, може приєднатися вторинна інфекція.

Висип у малюка не з’являється сам по собі, найчастіше це ознака патологічних процесів в організмі, хоча іноді буває і наслідком фізіологічних станів. Зазвичай супроводжується додатковими симптомами — підвищенням температури, порушенням сну й апетиту, болем у суглобах і м’язах, нудотою, блювотою, слабкістю.

Висипання можуть виглядати по-різному. Спочатку утворюються первинні елементи:

  • пустули — маленькі пухирці з гнійним вмістом;
  • папули — щільні виступаючі вузлики;
  • булли — бульбашки, що знаходяться над шкірою;
  • везикули — маленькі пухирці до 5 мм, що містять ексудат;
  • макули — плоскі червоні плями;
  • бляшки — бульбашки, що злилися разом;
  • петехії — підшкірні крововиливи, спричинені травмою капілярів;
  • геморагії — підшкірні крововиливи, спричинені високою проникністю стінок судин.

Через деякий час на уражених місцях можуть утворитися вторинні елементи:

  • гіперпігментація або депігментація — зміна кольору шкіри;
  • лущення — утворення лусочок відмираючого епідермісу;
  • ерозії — поверхневі ушкодження, що виникають під час розтину пухирця або гнійника;
  • садна — порушення цілісності шкірного покриву під час розчісування;
  • кірки — утворення на місці гнійничків і пухирців, що лопнули;
  • ліхеніфікація — ущільнення шкіри з посиленням її малюнка.

Більшість висипань нешкідливі й минають або самостійно, або за незначних втручань. Немовля народжується з тонкою і чутливою шкірою, якій властиво гостро реагувати на будь-які подразники. Через це з’являються прищі, лущення, почервоніння. Незважаючи на те, що зазвичай шкірні прояви фізіологічні та минають самі, деякі з них все ж вимагають обов’язкового огляду та подальшого спостереження лікарем. В клініці JMC сучасне відділення педіатрії та досвідчені фахівці, які швидко проведуть огляд та з’ясують причину висипу. Докладніше на сайті за посиланням: https://jmc.org.ua/.

Причини появи

Причинами зміни та ураження шкіри є фізіологічні стани, різні захворювання, алергічні реакції та фізичні подразники.

Фізіологічні стани

При народженні немовля вкрите первородним мастилом, яке захищає шкірний покрив від патогенних мікроорганізмів. У пологовому будинку її повністю не видаляють, щоб шкіра адаптувалася до навколишнього середовища. Але пізніше на неї починають діяти зовнішні умови, що спричиняють різні реакції, які минають із часом і не є небезпечними для малюка.

Через кілька хвилин після пологів змінюється колір шкіри — вона стає яскраво-рожевою або червонуватою. Це пов’язано з тим, що тиск повітря нижчий за тиск водного середовища, в якому тривалий час перебував новонароджений, до шкіри починає приливати кров, змінюючи її колір. Коли судини прийдуть у норму, вона стане звичного рожевого кольору. На це потрібно близько 2-х тижнів, недоношеним трохи більше — до 3-х тижнів.

Перший час шкіра малюка може виглядати як мармур через рожево-фіолетові плями. Так судини реагують на холод, тому мармуровість зазвичай помітна під час переодягання або сповивання, поки дитина не захищена одягом. Якщо мармурові плями рівномірні й минають під час зігрівання немовляти, то приводу для занепокоєння немає. Однак якщо вас щось насторожує, краще звернутися до лікаря за консультацією, щоб не пропустити серцеві або легеневі захворювання, коли мармуровість є симптомом кисневого голодування.

На 2-3 день шкіра немовляти починає лущитися через перехід у сухе середовище після утроби матері. Ступінь лущення буває різний, у переношених дітей він більш виражений. Проходить це через кілька днів. Якщо під час лущення виникають тріщини, потрібно використовувати спеціальні засоби — емоленти. Однак, якщо шкірний покрив лопається і сильно злущується, потрібно звернутися до лікаря, для виключення іхтіозу, гіперкератозу та інших патологій.

У немовлят може розвинутися себорейний дерматит, який формується на місцях із сильним виробленням шкірного сала. З’являється у вигляді жовтих лусочок на голові та за вухами, рідше — в пахвових і пахових складках. Друга назва себорейного дерматиту — «молочні скоринки». Зазвичай минають без лікування, не викликають свербіння і не спричиняють дискомфорту, хоча виглядають не естетично. Щоб прискорити процес загоєння, можна використовувати дитячу олію і вичісувати лусочки м’яким дитячим гребінцем. Іноді можуть знадобитися протигрибкові та протизапальні креми.

З фізіологічних причин можуть виникнути різні висипання — токсична еритема, акне новонароджених, міліуми. Це нормальне явище, адже ніжна шкіра малюка пристосовується до нових умов життя. Висип у немовляти з’являється через підвищений вміст гормонів, активізацію роботи сальних залоз і закупорку фолікулів.

Фізичні впливи (перегрів, холод, тертя)

Шкіра малюка чутлива не тільки до природного довкілля, а й до різних механічних впливів і подразників. Наприклад, у разі перегріву може розвинутися пітниця, у разі контакту зі слиною — контактний дерматит, а підгузок спричинить пелюшковий дерматит.

Інфекції

Інфекції, які можуть стати причинами висипань, бувають вірусними, бактеріальними або грибковими. У цьому випадку зазвичай присутні й інші симптоми — підвищення температури, інтоксикація, біль. Якомога швидше зверніться до лікаря, якщо немовля відмовляється від їжі, висипання супроводжуються високою температурою, виділеннями гною, вираженим набряком або почервонінням шкіри. Особливої уваги потребують геморагії у вигляді червоно-синіх плям, які не зникають при натисканні (проба склянкою).

Алергія

Висип у новонароджених може з’явитися і в разі контакту з алергеном. Алергія буває харчова, контактна, лікарська, холодова тощо. Її симптоми проявляються висипаннями, свербінням, кропив’янкою, набряком Квінке, нежиттю, кашлем, бронхоспазмом і кишковими розладами (діареєю, закрепом, метеоризмом, коліками). Анафілаксії небезпечні для життя і вимагають негайного виклику швидкої допомоги.

Також висип у новонароджених викликають аутоімунні захворювання, судинні та інші патології організму, але це трапляється вкрай рідко.

Види висипів

Види висипу в новонароджених залежать від його причини і поділяються на фізіологічні та патологічні, а останні — на інфекційні, алергічні та механічні.

Фізіологічні

Акне новонароджених (неонатальний пустульоз)

На 3-му тижні життя у 20% новонароджених можуть з’явитися вугри, схожі на підліткові. Вони виникають під впливом гормонів і виглядають як гнійнички з червоною окантовкою. Висип на тілі малюка локалізується зазвичай на обличчі, іноді поширюється на шкіру голови, рідше — на комірцеву зону. Це не небезпечно і минає самостійно за 1-3 місяці.

Мілії

У 50% немовлят з’являються маленькі вузлики жовтого або білого кольору розміром 1-2 мм, які називаються мілії або міліуми. Це кісти сальних залоз, які не потребують видалення. Поширюються на обличчя, голову, груди і зникають приблизно за місяць.

Токсична еритема

Це доброякісний висип у новонародженої дитини, що виникає внаслідок впливу зовнішнього середовища на ніжну шкіру. Розвивається до 2-3 дня життя у 70% малюків у вигляді дрібних червоних висипань на обличчі, кінцівках, тулубі. Спочатку проступають дрібні крапки, які пізніше зливаються в плями з горбком 1-2 мм у центрі. Токсична еритема безпечна і минає протягом тижня, іноді 2-3 тижнів. Якщо вас щось насторожує, краще звернутися до лікаря для виключення інфекцій.

Патологічні

Вірусні висипи

Вітряна віспа

Починається з кількох пухирців і поширюється по всьому тілу, включно з волосистою частиною голови, а також слизовими оболонками. Спочатку з’являються червоні цятки, а потім перетворюються на пухирці. Далі вони лопаються й утворюють скоринки, які викликають свербіж і турбують малюка. Висипання тривають 5-10 днів.

Кір

Дуже заразне захворювання, характеризується дрібним малиново-червоним висипом, що спочатку з’являється в роті, потім поширюється на все тіло. Уражена шкіра стає шорсткою, пізніше залишаються плями, що лущаться, протягом 1-2 тижнів. Розвивається на тлі високої температури.

Краснуха

З’являються дрібні рожево-червоні плями на голові, а потім — по всьому тілу, які тримаються 2-4 дні, а потім зникають. Інші симптоми — біль у горлі, закладеність носа, висока температура.

Герпес

Висип у новонароджених виникає у вигляді пухирців на губах і в ротовій порожнині, який минає за 1-2 тижні.

Інфекційний мононуклеоз

За інфекційного мононуклеозу з’являються густо розташовані рожеві плями близько 10-15 мм. Інші симптоми — висока температура, збільшення лімфовузлів, біль у горлі.

Розеола

Спочатку підвищується температура, після її нормалізації з’являються дрібні світло-рожеві цятки. Минає самостійно і не потребує лікування.

Синдром Коксакі

З’являються бульбашкові висипання на долоньках, ступнях і в порожнині рота. Додаткові симптоми — температура, блювота.

Інфекційна еритема (п’ята хвороба)

Це поширена серед новонароджених вірусна інфекція, яка проявляється червоним висипом на щоках і супроводжується підвищенням температури. Минає самостійно за кілька днів і не потребує лікування.

Контагіозний молюск

З’являється у вигляді скупчення пухирців біло-рожевого кольору з сирнистим вмістом усередині. Зазвичай локалізується на обличчі, шиї, повіках, тулубі та кінцівках.

Бактеріальні висипи

Скарлатина

У разі скарлатини з’являються численні червоні крапки в складках шкіри, на животі та з боків тулуба, супроводжуються свербінням і лущенням. Відмітна особливість — немає висипань у носогубному трикутнику. Проходить через 3-7 днів. Додаткові симптоми — сильний біль у горлі, малиновий язик.

Менінгіт

Грізне захворювання, що супроводжується висипом у вигляді крововиливів, зумовлених розривом капілярів, які не минають і не бліднуть під час натискання. Додаткові симптоми — головний біль, блювота, біль у кінцівках, ригідність потиличних м’язів. Хвороба розвивається стрімко і може бути смертельно небезпечною. У разі підозри на менінгіт потрібно терміново викликати швидку допомогу.

Імпетиго (стрептодермія)

Супроводжується великими пухирями з гнійним вмістом. Для лікування призначаються місцеві або системні антибіотики.

Грибкові висипи

Спричиняються контактом із грибковою інфекцією, поділяються на кератомікози (ураження рогового шару епідермісу) і дерматофітії (ураження шкіри, волосся і нігтів). Зазвичай з’являються у вигляді червоних кілець на будь-якій частині тіла. Передаються від хворих тварин і людей.

Висипи, спричинені паразитами

Короста

Виявляється у вигляді попарно розташованих точок між пальцями, в пахових складках, на колінах і ліктях. Супроводжуються сильним свербінням і турбують малюка. Причина — коростяний кліщ. Зазвичай призначаються спеціальні креми, до того ж пролікуватися повинні всі члени сім’ї.

Алергічні висипи

Кропив’янка

Це гостра алергічна реакція, за якої швидко з’являються червоні пухирі, що виступають, схожі на опік кропивою. Розвивається раптово при контакті з алергеном, супроводжується сильним свербінням. Має гострий і хронічний характер. Виникає під час вживання харчових білків, вірусних інфекцій, укусів комах і застосування ліків. У важких випадках супроводжується набряком Квінке, який потребує виклику швидкої допомоги.

Атопічний дерматит

Це генетично зумовлене захворювання, пов’язане з дефектом шкірного бар’єру. Важливо зазначити, що алергія не є причиною його виникнення, радше наслідком. Тільки в 30% випадків атопічний дерматит поєднується з харчовою алергією. Висип у малюка локалізується на обличчі, сідницях, тулубі, розгинальних поверхнях кінцівок. Проявляється почервонінням і лущенням, супроводжується свербінням. Загострення провокують різні тригери — стрес, інфекції, піт, продукти-гістамінолібератори, тютюновий дим, шерсть тварин.

Для лікування застосовуються спеціальні креми, що відновлюють бар’єрну функцію — емоленти. Їх потрібно використовувати щодня, рясно змащуючи шкіру. У важких випадках призначають гормональні мазі.

Псевдоалергічні

Псевдоалергічна реакція зовні схожа на алергічну, але по суті не є такою, оскільки її розвиток не має імунного механізму. Причини — підвищений вміст гістаміну в продуктах, здатність продуктів стимулювати його викид з опасистих клітин, посилене всмоктування гістаміну через патології ШКТ. До гістамінолібераторів належать полуниця, шоколад, какао, цитрусові, сири, консерванти, барвники та підсилювачі смаку. У новонародженого на грудному вигодовуванні виникають через вживання цих продуктів мамою. Лікування полягає в підборі переносимої дози, догляді за шкірою, іноді призначають антигістамінні препарати.

Механічні висипи

Пітниця

Виникає у вигляді дрібних червоних цяток у разі перегріву. Також може мати вигляд вузликів або пухирців, з’являється в складках шкіри, на обличчі, голові, тулубі, кінцівках. Виникненню пітниці сприяє підвищення температури тіла, перегрівання через занадто теплий одяг, використання речей зі щільної тканини. Триває від кількох годин до кількох днів, повітряні ванни прискорюють процес загоєння.

Контактний дерматит

Це пошкодження шкіри через тривалу дію різних подразників — слини, фруктових і овочевих соків, мийних засобів. У новонароджених слина часто викликає дерматит біля рота і на шиї. Минає при усуненні подразника, іноді призначаються протизапальні креми.

Пелюшковий дерматит

Прототип контактного дерматиту, з’являється тільки під підгузником. Причиною є як перегрів, так і контакт із сечею, потом і калом. Висип у малюка виникає на стегнах, животі, сідницях у вигляді червоних плям, горбків і лущення.

Лікування проводиться за абревіатурою ABCDE (air, barrier, cleansing, diaper, education) — повітря, бар’єр, очищення, підгузок, навчання. У разі пелюшкового дерматиту потрібно міняти підгузки кожні 2-3 години, під час переодягання влаштовувати повітряні ванни, ретельно просушувати шкіру після купання, а також змащувати кремом під підгузок. Іноді використовують місцеві гормональні засоби.

Коли звертатися до лікаря

Насправді будь-які висипання краще показати лікарю. І зробити це очно, а не за фотографією чи відеозв’язком. Лікарю потрібно не лише оглянути висип наживо, а й помацати, провести певні тести, а також самостійно оцінити стан дитини. Якщо ви опинилися в такій ситуації, можете звернутися до наших фахівців.

Педіатри клініки «JMC» працюють відповідно до принципів доказової медицини. З великою турботою ставляться до дітей, акуратно і дбайливо поводяться з малюками і тактовні з батьками. Тут не призначать зайвих аналізів, не поставлять неіснуючих діагнозів, дадуть відповідь на всі запитання, заспокоять і пропишуть правильне лікування в разі, коли воно необхідне.

Профілактика

Для профілактики висипань необхідно вживати таких заходів:

  • дбати про гігієну малюка і мити руки перед дотиком до немовляти;
  • стежити за чистотою приміщення, вчасно зволожувати і провітрювати;
  • використовувати для новонародженого вільний одяг із дихаючих тканин;
  • уникати перегріву та переохолодження дитини;
  • частіше міняти підгузки та влаштовувати повітряні ванни;
  • обмежувати кількість контактів інших людей із немовлям;
  • купувати якісні іграшки та засоби догляду за малюком;
  • за можливості запрошувати лікаря додому, а не приїжджати самим у клініку;
  • уникати контактів з алергенами;
  • забезпечити безпеку немовляти від комах.

А найголовніше — своєчасно проводити вакцинацію і дитині, і оточуючим, особливо, якщо за віком малюкові не можна ставити щеплення. Наприклад, дорослим вакцинуватися від грипу або ковіду.