Який стерилізатор обрати: повітряний чи паровий?

Який стерилізатор обрати: повітряний чи паровий?

Обробка медичних інструментів та приладдя з метою їх знезараження – важливий процес, від якості проведення якого залежить здоров’я медиків та пацієнтів. Серед пристроїв найчастіше застосовують повітряні та парові стерилізатори – так, за посиланням https://medtehnikalife.com.ua/ua/sterylyzator/ представлений широкий вибір такої апаратури. Використовується обладнання для стерилізації хірургічного інструменту, у стоматології, сфері краси й т.д. Принцип роботи кожного з видів устаткування відрізняється.

Повітряні моделі (сухожарові шафи) обробляють поверхні гарячим повітрям. Жодні додаткові речовини для стерилізації при цьому не застосовуються. Принцип роботи базується на руйнівному впливі високотемпературного режиму на мікроорганізми та спори.

Паровий стерилізатор – це устаткування, яке забезпечує дезінфекцію завдяки обробці гарячою парою під високим тиском (від 1.1 до 2 атмосфер) та за високих температур (121-134 Сº). Такі прилади також називають автоклавами. При утворенні насиченої водяної пари температура в камері підвищується, тиск збільшується. Вакуумне сушіння необхідне для видалення надлишків вологи з поверхні та порожнин. В результаті з камери обладнання дістають і відразу ж використовують у роботі.

Які плюси та мінуси кожного з видів апаратури?

Повітряні варіанти доступні за вартістю, прості в обслуговуванні, мають надійну конструкцію, споживають небагато електроенергії. Та слід зважати, що цикл обробки досить тривалий – не менш 60 хвилин, й обробляти можна далеко не всі інструменти – є небезпека їх пошкодження високою температурою, зокрема, це стосується об’єктів з пластику.

Стерилізатор паровий медичний потребує для роботи дистильованої води, аби уникнути корозії, викликаної хлорованою водою. Моделі, які нагрівають воду за межами завантажувальної камери, більш економні у витратах дистильованої води.

AD_4nXcz0qgdvlpJieto88klhVRU1n-tYBjDiX5HnHPWGQu38sUbK9svf5SQqbcT-_si7LHF1DXs3PkJJuvzrL6zt1egEZ6Tb5yLHnzzbQMHOlnbl3Wpqgx6xPvgbqUn9myt89cj-_B889ATWC7WeSv96FqY85za?key=YNqD9SdlFL-11ujtOgQXqw

Серед переваг таких приладів – невисока температура впливу (121–135 °C). А отже, інструменти менше нагріваються та затуплюються. В автоклаві можна стерилізувати й перев’язувальні та шовні матеріали. Необхідний час стерилізації складає від 15 до 47 хвилин, завдяки чому спрощується робота медиків – інструменти готові до користування без тривалого очікування. Проте вартість устаткування вища, ніж ціна повітряних аналогів.

Що може знезаражувати паровий, а що повітряний стерилізатор?

У паровому стерилізаторі обробляється інвентар з матеріалів, стійких до корозії – скла, стійких металів. Обробка здійснюється при температурі 132 градуси за Цельсієм, тиску у 2 атм, тривалість процедури складає 20 хвилин. Також можна стерилізувати гумові, латексні, полімерні вироби – рукавички, зонди, катетери, джгути. Тут робота займе 45 хв часу, тиск потрібен в 1, 1 атм, а температура – 120 градусів.

Повітряний сухожар підходить виключно для термічно стійких виробів:

  • інструменти з нержавіючої сталі: затискачі, щипці, кюрети, ножиці, скальпелі, люксатори, елеватори, ложки для зліпків, дистальні кусачки, пінцети, позиціонери, бори, фрези;
  • вироби у спеціальних крафт-пакетах для повітряної стерилізації;
  • скляні вироби (наприклад, посуд), дзеркала.

Не можна стерилізувати пластикові вироби, вату та спонжі.