Волотисті флокси, які колись асоціювалися з сільськими садами, знову увійшли в моду. І не тільки тому, що їх вирощування не є дуже складним, а й тому, що сьогодні селекціонери створюють нові та цікаві сорти цих прекрасних рослин.
Кореневища флокса в yaskravaklumba.com.ua з’явилися на клумбах давно. Нарівні з мальвами та півоніями вони є класичними рослинами, які висаджують у сільських садах. Неабияку популярність флокси здобули завдяки насиченому солодкому аромату квітів. Величезна кількість сортів флоксів волотистих дозволяє створювати незліченну кількість одно- або багатовидових композицій.
Недарма цю рослину називають універсальною. Її можна вирощувати на грядках, клумбах, у горщиках й, навіть, для зрізу! З флоксами можна легко створити безліч красивих композицій, поєднуючи їх з ліліями, деревіями або клематисами.
Флокс є рослиною, яка походить із вологих лісів Північної Америки. Це висока рослина (40-150 см) з прямостоячим габітусом. Утворює купини діаметром до 1 м. Має зелене ланцетне листя, вузьке або яйцевидне, довжиною 10 см. Ароматні квіти діаметром 2-3 см складаються з п’яти пелюсток і утворюють кулясті зонтики. Період цвітіння з червня по вересень.
Які найпопулярніші сорти флоксів?
Перед тим, як почати вирощувати флокси в своєму саду, необхідно знати, що існує безліч різновидів цієї рослини. До найвідоміших відносяться:
- флокс волотистий (Phlox paniculata) – на сьогоднішній день найпопулярніший сорт флоксів, який найчастіше зустрічається в сільських садах. Полум’яні волоті відрізняються прекрасним ароматом й різноманітним забарвленням квіток: рожевим, білим та фіолетовим;
- флокс (Phlox subulata) – його квіти бувають білого, рожевого та бузкового кольорів;
- флокс повзучий (Phlox stolonifera) – характеризується ідеальними на вигляд квітами блакитних, бузкових або рожевих відтінків;
- флокс Дугласа (Phlox douglasii) – чудові сяючі квіти рожевого, білого та кармінового кольорів.
Можна вирощувати одноколірні й двоколірні сорти (з плямою в центрі квітки або смугами на пелюстках), й напівмахрові сорти. А з недавнього часу все більшої популярності набувають нові сорти, які не тільки чудово квітнуть, але й мають цікаве забарвлення листя, наприклад, смугасте, з яскравим краєм, зелено-жовте або бордове.
Умови для вирощування
Більшість волотистих флоксів краще ростуть в напівтінистих або злегка затінених місцях. Яскраве сонце може спалити їхні квіти. Але у продажу сьогодні є сорти, які мають яскраве забарвлення квітів саме на сонячних ділянках, тому, купуючи кореневища флоксів для саду, слід переконатися, яка ділянка буде для них більш вигідною.
Для вирощування флоксів волотистих найкраще підходить перегнійний грунт, водопроникний, але такий, що зберігає вологу, з нейтральною або слабокислою реакцією.
Високорослі сорти слід висаджувати в захищених місцях, щоб вони не зламалися від поривів вітру. Їм варто забезпечити опори, адже під час цвітіння або після сильних опадів їх важкі суцвіття часто згинаються на високих стеблах.
Посадка флоксів в саду
Найчастіше садові флокси культивують у вигляді готових кореневищ. Їх можна легко придбати у будь-якому садовому центрі.
Посадка багаторічників починається з правильної підготовки землі. Робити це потрібно восени:
- перекопати грядку;
- додати перегній (це також може бути компост або торф);
- наступним кроком має бути внесення гранульованого добрива повільної дії.
Потім потрібно просто вирівняти землю. Коли почнеться вегетація, грядку ретельно прополоти.
Висаджують флокси навесні або ранньою осінню, бажано в похмуру погоду. Дотримуйтесь відстані між рослинами 30х40 см. Субстрат потрібно добре полити, але не ущільнювати. Викопайте яму, вдвічі більшу за кореневу грудку, і помістіть на її дно дренаж. Останнім кроком слід ущільнити грунт руками і зробити навколо багаторічника ямку, в якій збиратиметься вода від поливу.
Догляд за рослиною
Рослина вимагає постійно вологого субстрату. Під час посухи в саду потрібно подбати про полив. Крім того, флокси волотисті необхідно підгодовувати органічними добривами, бо мінеральні добрива культура переносить погано.
- Флокси висаджують в грунт восени. Однак пам’ятайте, що в другому кварталі року, коли трохи потеплішає, рослина потребує пересадки.
- Приблизно кожні чотири роки волотистий флокс необхідно пересаджувати на нове місце. Це пов’язано з тим, що він дуже інтенсивно росте, а значить, споживає ще й поживні речовини з грунту.
Рослина може зимувати в грунті. Достатньо зрізати всі пагони над землею, а потім залишити їх у землі, адже флокси є морозостійкими.
Хвороби флоксів
Флокс волотистий майже не схильний до захворювань, але борошниста роса представляє для нього велику загрозу. Вона вражає рослину у вигляді білого нальоту на листках.
Найчастіше це грибкове захворювання з’являється під впливом надлишку вологи – як в землі, так і в повітрі та призводить до того, що саджанці швидко гинуть.